Jaké výstavy můžete v Mladé Boleslavi navštívit?

Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi můžete navštívit hned několik výstav. Škoda Muzeum, Galerie Pod Věží, Městský palác Templ a Muzeum Mladoboleslavska pravidelně pořádá hned několik výstav najednou.

MĚSTSKÝ PALÁC TEMPL

MALUJEME RÁDI

Ivana Forštová, Tereza Dumková, Hana Legnerová, Jana Ohlídalová, Eva Tichá, Karel Kolář

Skupina výtvarníků, která se představuje na této výstavě, není skupinou v tom skutečném slova smyslu. Nemá žádná pevná pravidla, ani jednotící výtvarný styl. Je uskupení lidí, které spojuje zájem o výtvarné umění a chuť k malování.

Námětem výtvarných prací je nejčastěji krajina. Členové skupiny rádi navštěvují výtvarné výstavy a vždy se snaží najít ve vystavovaných dílech něco, co budou schopni využít pro svoji další tvorbu. Snaží se zlepšovat svůj výtvarný projev absolvováním kursů nebo docházkou na Universitu 3. věku, kde se jim postupně věnovali odborní lektoři Mirka Koubková, Mirka Procházková a v poslední době doc. Irena Jůzová a Mgr. Petr Hošek.

Výstava potrvá do 30. 9. 2023


GALERIE POD VĚŽÍ

SPEKTRUM

Dobrovolné sdružení amatérských výtvarníků, kteří toho dost prožili a při tom si to ještě pamatují. Spolu se poprvé sešli na boleslavské U3V (universita třetího věku) u docentky Jůzové a profesora Hoška.  Společně mají skoro dvacítku výstav (Dobrovice, Bakov nebo Bělá...), také výstavy individuální, nebo i v další výtvarnické skupině (HOPLA). Skupina Spektrum se skládá ze šesti žen a čtyř mužů. Profesně a vzděláním od jaderné fyzičky, architektky, stavebních inženýrů, techniků, učitelky v mateřské školce po prodavačku. Někteří malují takřka celý život, ostatní minimálně 8 let. Malují zejména oleje, akryly a akvarely.

Výstava potrvá do 6. 10. 2023


ŠKODA MUZEUM

DESIGNOVÝ JAZYK VOZŮ L&K A ŠKODA

Třetí a závěrečná výstava z cyklu Jak vzniká auto v proměnách času seznámí s procesem vzniku designu vozů L&K a Škoda. V čele oddělení Škoda Design se jen za uplynulých 30 let vystřídalo pět výrazných osobností, formulujících nezaměnitelný designový jazyk značky. Ten se ovšem vyvíjí již přes 120 let, od chvíle, kdy naši předkové začali pracovat na prvním automobilu z Mladé Boleslavi. Zásadní milníky lemující tuto cestu představuje návštěvníkům výstava ve Škoda Muzeu. Pozornost budí unikáty ze sbírek Škoda Muzea: předválečná proudnicová Škoda 935 Dynamic, prototypy z 50. let minulého století, zhmotnění návrhů italských designových studií nebo řada studií Vision.

Výstava potrvá do 22. 11. 2023


SBOR ČESKÝCH BRATŘÍ

MÁCHA – ANDERSEN – EXUPÉRY: KONTEMPLACE

Mezinárodně oceněné fotografické projekty poprvé v Mladé Boleslavi

Průřezová výstava uměleckého fotografa Vladimíra Kysely otevírá v prostorách Sboru Českých bratří v Mladé Boleslavi.

Obrazový triptych inspirovaný spisovateli a literárními díly vznikl v letech 2016-2019. Fotograf a výtvarník Vladimír Kysela při cestách za inspirací navštívil nejen místa, kam jsou díla situována, ale také ta, která jsou spojená s životy jejich autorů: Čechy, Dánsko, Francie, Anglie a další. Celkem se jednalo o více než 40 lokalit.

Zatímco Mácha ve svém poemu Máj vytvořil krajinu plnou velkých barevných ploch, při četbě Andersenovských příběhů máte pocit, jako byste v ruce obraceli diamant s tisíci odrazivých plošek. Spolu se symbolikou příběhů Saint Exupéryho toto byly hlavní impulsy tvorby autora triptychu.

„Nehledejte ale v mých obrazech ukořistěnou momentku nebo dokumentaci scény, spíš ozvěnu příběhů, uloženou do neviditelného přediva reálných i abstraktních vrstev podobně, jako spisovatel vkládá jednotlivé scény na stránky své knihy.“ říká Kysela o projektech, věnovaných známým spisovatelům, ve své Monografii, která vyšla na konci roku 2020.

O AUTOROVI

Vladimír Kysela (1958) se narodil v Ústí nad Orlicí a již téměř 40 let žije v Liberci. Od roku 2017 je členem Asociace profesionálních fotografů, české sekce Evropské fotografické federace a od roku 2019 také držitelem ceněného evropského certifikátu QEP. Jeho projekty, vycházející z literárních a malířských podnětů (Karel Hynek Mácha, Hans Christian Andersen, Antoine de Saint Exupéry, César Manrique, William Turner), získaly opakovaně ocenění ve významných mezinárodních soutěžích (Paříž, Londýn, Los Angeles, Moskva, Luxembourg, New York, Sienna). Kysela svoji práci pravidelně prezentuje na výstavách, věnuje se lektorské činnosti a pořádání unikátních fotocest po stopách významných umělců.

Literární triptych byl jednotlivě vystavován na různých místech v České republice a také v Berlíně. Průřezová výstava v Mladé Boleslavi je po Liberci, Karlových Varech, Hradci Králové, Táboře a Zlíně šestým a zároveň posledním představením klíčových děl ze všech tří cyklů na jednom místě. Návštěvníci budou moci také nahlédnout do druhé výrazové polohy autora, do obrazů, zpracovávaných za pomoci kombinovaných výtvarných technik.

Výstava potrvá do 15. 10. 2023


MUZEUM MLADOBOLESLAVSKA

SVĚTLONOŠ

I když slunce vychází a zapadá co svět světem stojí, stále je jeho cesta za horizont fascinujícím a neokoukaným jevem, který je často umělecky ztvárňován. Pavel Bartko zachycuje východy a západ slunce svým objektivem. Jeho fotografie vystavujeme na arkádě v prvním patře.

Výstava potrvá do 1. 10. 2023

MARKÉTA LAZAROVÁ – BALADA Z KRAJE BOLESLAVSKÉHO

Hlavní výstavní událostí podzimu v našem muzeu je výstava věnovaná slavnému filmu Františka Vláčila, který natočil v roce 1967.
A proč vůbec mladoboleslavské muzeum a Markéta Lazarová? Autor literární předlohy Vladislav Vančura zasadil příběh do boleslavského kraje a některé děje, literární i filmové, se odehrávají právě v Mladé Boleslavi. Markéta Lazarová je označována za vrcholné filmové dílo Vláčilovy tvorby a v anketě filmových kritiků a publicistů byla dokonce vyhlášena nejvýznamnějším dílem prvního století české, respektive československé, kinematografie. Ve své době šlo také o nejdražší a nejnáročnější československý film. Muzeum Mladoboleslavska výstavu připravilo ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který poskytl fotografie z natáčení filmu, řadu archivních dokumentů i propagačních materiálů.

Výstava potrvá do 31. 12. 2023

POUŤ RÁJEM

V rámci společného projektu Muzea Mladoboleslavska, Muzea Českého ráje v Turnově a Regionálního muzea a galerie v Jičíně představíme méně známé kostely Českého ráje.
V každém z těchto muzeí je otevřena samostatná výstava mapující kostely v dané oblasti. Její součástí jsou vždy i malé ukázky z dalších částí Českého ráje. Informace o kostelích doplňuje řada fotografií.

K výstavě byl vytvořen katalog mapující všechny rajské kostely, který najdete na webu Encyklopedie Mladá Boleslav: Encyklopedie MB.

Výstava potrvá do 31. 12. 2023

BÝT, ČI NEBÝT … OCHOTNÍKEM

Letos v dubnu uběhne 180 let od prvního českého ochotnického vystoupení v Mladé Boleslavi. Toto výročí si připomínáme výstavou zaměřující se na spolek Kolár, který je se začátky boleslavského ochotnického divadelnictví spojen nejvíce. Věnovat se budeme ale i dalším spolkům z Boleslavi a okolí. Vedle divadelních plakátů, unikátních fotografií a památníků budou na výstavě k vidění opravdové divadelní kulisy.

Výstava potrvá do 31. března 2024

ALAMARA STORIES

Rozšifrujte poselství malovaného nábytku z Pojizeří na výstavě, která vás naučí porozumět symbolice tradičního umění. Je plná osobních romancí, nadějí, víry, ale i tragédií, vzpomínek a přelomových událostí. Vytvořte vlastní příběh na základě pojizerské symboliky. P.S.: Vhodné zejména pro prarodiče a vnoučata.

Výstava potrvá do 31. března 2024

STÁLÉ EXPOZICE A DLOUHODOBÉ VÝSTAVY

PRACOVNA VÁCLAVA KLEMENTA

Výstava v salonu na arkádě představuje pracovnu jednoho ze zakladatelů mladoboleslavské automobilky Václava Klementa. Instalován je zde originální nábytek z Klementovy vily, doplněný o další předměty spojené s osobností Václava Klementa. Součástí instalace jsou dva motocykly, které Klement odkoupil od původních majitelů, aby je mohl věnovat muzeu.

RODINNÁ DÍLNA JELÍNKŮ

Dlouhodobá výstava je věnovaná věhlasné sochařské dílně působící na sklonku baroka v Kosmonosech. Práce rodiny Jelínků nalezneme dodnes volně stojící v krajině nebo jako součást výzdoby interiérů řady kostelů na Mladoboleslavsku i v širším okolí. Výstava prezentuje zejména interiérové dřevořezby, ale pozornost je věnována také životním osudům jednotlivých představitelů této významné sochařské dílny.

VENKOV V PROMĚNÁCH ČASU

Stálá expozice věnovaná historii a kulturní tradici Mladoboleslavska.

DARY LESŮ, LUK A BAŽIN

Nová dlouhodobá výstava na téma tradičního zpracování přírodních materiálů v regionu Mladoboleslavska. Představíme dosud neprezentované exponáty ze sbírek muzea, které dokládají způsoby, jakými naši předkové využívali proutí, dřevo, slámu, seno a zejména místní specifikum orobinec. Na přípravě výstavy spolupracovala Iveta Dandová, držitelka řady ocenění a autorka výrobků z orobince, která se podílí na zachování tradičních technik jeho zpracování. Výstava navazuje na stálou expozici Venkov v proměnách času. Realizace výstavy byla podpořena Ministerstvem kultury ČR.


Fotogalerie