Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Mladá Boleslav

Regnerova 114, Mladá Boleslav, 293 60

Telefon:+420 326 211 080
E-mail:info@lmmv.cz
Web:www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo slavnostně otevřeno v roce 2015 u letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Muzeum se věnuje době od počátků letectví až po současnost. Z 28 historických letadel, originálů a replik, je 22 plně funkčních a létá. V prostorách muzea se pravidelně pořádají kulturní akce.

Neděle 12. 4. 2015 se zapíše do mladoboleslavských dějin jako den slavnostního otevření Leteckého muzea. Ve městě automobilů se tímto počinem připomíná další historická událost. Metoděj Vlach totiž již v roce 1912 vzlétl  v Mladé Boleslavi na vlastnoručně vyrobeném stroji poháněném automobilovým motorem. Stal se konstruktérem prvního českého letadla.

Samotná stavba muzea byla dokončena již v předchozím roce a vzápětí získala titul Stavba roku 2014. Nevšední vzhled budovy našel svou inspiraci právě v letectví. Její tvary odkazují na stíhací letoun typu Stealth Lockheed F-117 Nighthawk.

Moderní plášť však ukrývá historické skvosty. Interiér muzea totiž prezentuje především počátky letectví.  Uvnitř si mohou návštěvníci prohlédnout na 25 replik i originálů dobových letadel. Vedle repliky již zmiňovaného letadla Metoděje Vlacha patří mezi nejcennější exponáty muzea Polikarpov PO-2 – vyrobený v roce 1937 a jeden z osmi létajících strojů tohoto typu na světě (tři z nich jsou registrovány v USA). Letectví za druhé světové války představují letouny Piper L4, Fieseler Storch a Polikarpov PO2 a také oddělení Tmavomodrý svět , jehož název našel inspiraci ve slavném filmu Jana Svěráka. Pro náročnější návštěvníky jsou tu připraveny filmy o podrobném sestrojení jednotlivých exponátů.

Expozice kromě letadel zahrnuje také uniformy, kombinézy, letecké přístroje a části letadel. Pod heslem – Létat je tak snadné – se může každý návštěvník pod dozorem pilota proletět v jednom ze dvou simulátorů dvouplošníků s otevřenou kabinou. Nevšední zážitek přinese i simulátor seskoku padákem a pocity kosmonautů zase zprostředkuje simulátor přetížení.

Není bez zajímavosti, že současný ředitel, nadšený propagátor letectví a duchovní otec myšlenky realizace leteckého muzea v Mladé Boleslavi – Ing. Vladimír Handlík – je slavný modelář.  Se svými létajícími modely získal mnoho ocenění – mimo jiné i tituly na mistrovství světa. Muzeum proto nabídne také možnost navštěvovat modelářský kroužek. Plánují se zde pořádat krátkodobé výstavy anebo dokonce i koncerty. Letecké muzeum má také svoji restauraci s terasou přímo u startovací plochy, a tak budou moci její návštěvníci za klidných teplých podvečerů obdivovat stroje také na nebi.

 

Fotogalerie