Mladá Boleslav

tř. Václava Klementa 294, Mladá Boleslav, 293 01

Telefon:+420 326 832 038
E-mail:muzeum@skoda-auto.cz
Web:museum.skoda-auto.cz
Škoda Muzeum (viz metalová cesta) bylo otevřeno v roce 1995 u příležitosti stého výročí založení mladoboleslavské automobilky. Sídlí ve starých výrobních objektech firmy pánů Laurina a Klementa z let 1899-1911 a svým návštěvníkům představuje rozsáhlou sbírku historických automobilů. V roce 2012 bylo muzeum znovu otevřeno po dlouhodobé rekonstrukci.

Firemní Škoda Muzeum nabízí návštěvníkům k prohlídce unikátní sbírku automobilů značek Laurin & Klement a Škoda. Ve stálé expozici seznamuje s historií mladoboleslavské automobilky-jedné z nejstarších značek na světě. Mezi exponáty nechybí ani Voiturette z roku 1905, první vůz vyrobený v Mladé Boleslavi. 

Expozice a výstavy

Expozice je rozdělena do tří tematických oblastí – Tradice, Evoluce a Preciznost. Vedle statické prezentace přináší nový koncept interaktivní prvky a audiovizuální média, která umožňují emocionální interpretaci jednotlivých témat.

V tematické oblasti Tradice jsou přiblíženy hodnoty značky Škoda - Hrdost, Každodennost a Výzvy symbolizované třemi páry vozů. Každý pár doplňuje vitrína, jejíž exponáty vypráví vzrušující, dokumentaristické, bizarní a také velmi osobní příběhy.

Bustami obou zakladatelů firmy, pánů Laurina a Klementa začíná tematická oblast nazvaná Evoluce. Dominuje jí chronologická řada po sobě jdoucích milníků automobilového vývoje s paralelně probíhající galerií technické sbírky, kde jsou prezentovány důležité body technologického vývoje. Na druhé straně místnosti skýtá čtyřpodlažní regál vozů působivý celkový obraz, který se skládá z dvaceti variabilně uspořádaných exponátů. Prostřednictvím interaktivního multimediálního prvku – tzv. „Škoda Labu“ – se návštěvníci mohou ponořit hlouběji do jednotlivých témat.

Okruh Preciznost pojednává o geniu loci - v restaurátorské dílně se představuje závod v Mladé Boleslavi jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici, kde jsou auta minulosti restaurována moderními prostředky. Čtyři zdvižné plošiny ukazují vozy v různých stádiích renovace - od nálezového stavu až po „klenot“. Proces výroby současných vozů lze vidět v panoramatickém kině.

V rámci prohlídky muzea lze také navštívit veřejnosti přístupný depozitář. O jeho aktuální otevírací době se informujte na recepci Škoda Muzea. Depozitář ukrývá kolekci sportovních vozů, prototypů, ale i vozů sériové výroby. Depozitář se nachází 150 metrů od Škoda Muzea za Škoda Zákaznickým centrem v budově bývalé rolnické strojírny a slévárny.​ 

Historie se prolíná současností

Na místě bývalého výrobního závodu, který roku 1895 založili dva nadšení cyklisté – mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement, se ještě ve 30. letech minulého století vyráběly automobily. Samotná stavba muzea je vlastně historickým exponátem, neboť nejstarší zeď budovy pochází z roku 1899 a patřila k té části firmy, ve které se vyráběly motory Bronz. Muzeum zde bylo zřízeno roku 1995 ke stoletému výročí založení firmy Laurin & Klement a v roce 2012 prošlo kompletní rekonstrukcí.  Čistě industriální stavba se tak stala „výkladní skříní značky Škoda“ a zároveň významným kulturním centrem.

Služby po předchozí domluvě s návštěvní službou - tel. +420 326 831 134 

- exkurze do výrobních provozů firmy Škoda Auto pro návštěvníky od 10 let 
- exkurze do Vzdělávacího centra Na Karmeli (areál Škoda Auto Vysoké školy)
- prohlídka depozitáře prototypů
- haptické prohlídky pro nevidomé a slabozraké
- prohlídky muzea s pracovními listy pro MŠ a ZŠ

- prohlídky Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci–Vratislavicích

Dovolená s dětmi - nabídka

Muzeum připravuje zábavné programy, soutěže a hry pro dětské návštěvníky.

Dovolená bez bariér - nabídka

Přístup do Škoda Muzea a prostory stálé expozice jsou bezbariérové. Prohlídka Škoda Muzea pro nevidomé.

Akce

22.10.2023 14:00 - 21:00

Cirk La Putyka Senses

Neděle 22. října 2023 |14:00 a 19:00 Škoda Muzeum | sál L&K Fórum Vstupné 390 –⁠ 490 Kč
Všechny akce

Fotogalerie