Boleslavinky
Svobodova vila

Pokud vás zajímá meziválečná architektura, projděte se někdy méně reprezentativní částí Husovy ulice, která z třídy Václava Klementa vede pod dům kultury. Narazíte zde na jednu zajímavou vilu.
Vila Bečvárovských

Mezi světovými válkami se Mladá Boleslav začala výrazně rozšiřovat. Vznikaly celé nové čtvrti, mimo jiné i část mezi dnešními ulicemi Dukelskou a Jilemnického, kde vznikaly rodinné domy a vilky. Stavebníci většiny z nich jsou veřejnosti zcela neznámí, najdeme zde ale několik jmen, která do života rozvíjejícího se města zasáhla. Vydáme se dnes za architektem a stavitelem Václavem Bečvárovským, který vytvořil úspěšnou stavitelskou firmu, přesahující svým významem naše město.
Křikavova vila

Místní část Na Celně, přiléhající bezprostředně k lesoparku Štěpánka, je skvělým místem pro vycházky. Najdete zde další ze zajímavých mladoboleslavských vil, kterou si nechal vystavět majitel zdejšího pivovaru Josef Křikava. Celý areál vznikl tzv. na zelené louce v místech využívaných jako skladiště střelného prachu. Vojenská posádka se nechtěla pozemku nejprve vzdát, ale jednání dospěla do zdárného konce a v březnu 1899 mohla být nová budova pivovaru zkolaudována.
Klingerova vila

Naše dnešní vycházka povede po stopách textilácké rodiny Klingerů, ale také jedné vily zvané Vlastimila, která měla to štěstí, že až do dnešních dnů ji obývají majitelé vážící si jejího dědictví. Před zájemci se trochu schovává na konci Mahenovy ulice v části města zvané Kolonie.
Laurinova a Klementova vila

Husova ulice, lemující park Výstaviště, je unikátní souborem vil, které zde vznikaly na počátku 20. století. V dnešním díle Boleslavinek vám představíme dvě z nich. Postavili si je majitelé zdejší automobilky Václavové Laurin a Klement. Klementova vila se nachází blíže stejnojmenné ulici, Laurinova vila stojí o dvě parcely dále. Původně spolu tyto dva domy sousedily, ale před 1. sv. válkou byla zastavěna i parcela mezi nimi.
Hledáme bývalé žáky a studenty

Chceme, abyste Boleslavinky tvořili vy, čtenáři, proto připravujeme sérii článků o významných prvorepublikových školních budovách, kde stěžejní součástí mají být vaše vzpomínky, nikoliv suchá historie. Každá škola má svou atmosféru, své legendární postavy i leta tradované historky. Pojďte se s námi o ně podělit.
Meissnerova vila

Boleslavané mi jistě dají za pravdu, že ve městě je málo tak hezkých míst, jako je okolí parku Výstaviště. Okolní čtvrť se měla stát na přelomu 19. a 20. století výkladní skříní vzmáhajícího se města. Svědčí o tom reprezentativní budovy škol, divadla i sokolovny. Podél dnešního parku vzniklo několik zajímavých vil, patřících významným mladoboleslavským osobnostem. Mezi ně jistě patřil i JUDr. Karel Meissner, sportovní činovník a odbojář.
Kučerova vila

V dnešním díle Boleslavinek si zajdeme do Gellnerovy ulici v lokalitě zvané Kolonie, nebo Na Kolonce. Zde se ukrývá architektonický skvost, vila ředitele Rolnické strojírny a slévárny Františka Kučery z roku 1933.
Představují se vám Boleslavinky

Mnozí obyvatelé Mladé Boleslavi vnímají své město jen jako kulisu, kolem které chodí do práce, vodí děti do školky, nebo procházejí při cestě za zábavou. Řada zajímavých míst, budov a příběhů za nimi zůstává skrytá. Nový blog našeho TIC s názvem Boleslavinky by chtěl tyto skryté poklady odhalovat.
Eisenschimmelova vila

V prvním díle Boleslavinek se vypravíme za jednou z mála pamětnic původního Nového Města - vily rodiny Eisenschimmelových. Jako zázrakem unikla asanaci města z počátku 60. let 20. století, kdy stará zástavba Nového Města musela ustoupit megalomanskému projektu Osvalda Döberta, který proměnil centrum v panelové sídliště. Abyste se k někdejší vile Anna dostali, musíte projít průchodem v panelovém domě kolem taneční školy Zita a dát se vpravo do nenápadné uličky Ve Skalici (dříve zvané také Poštovská). Tam už jednopatrovou stavbu nejde přehlédnout. Schovaná za zdí ukrývá bohatou a pohnutou historii rozvětvené židovské rodiny Eisenschimmelových, lidí vzdělaných a kultivovaných, z nichž ale mnozí zaplatili za svůj původ životem, ale i potomků továrnického rodu Eislerů, kteří vilu vlastní dodnes.