Filmová místa

Mladá Boleslav se stala oblíbenou lokalitou pro české i zahraniční filmaře, a to nejen díky vhodným interiérům i exteriérům, ale také pro svou ideální polohou, jež je od Prahy „co by kamenem dohodil“.

Největší „filmovou hvězdou“ v Mladé Boleslavi byla bezpochyby budova bývalé věznice, která bohužel byla zbourána během léta 2022, aby uvolnila místo modernímu bytovému domu. Tato budova stála v těsné blízkosti okresního soudu na náměstí Republiky. Budova věznice, která sloužila svému původnímu účelu v letech 1928–1955, byla labyrintem chodeb s ponurými celami v dobovém vzezření. Dvůr i oplocení byly také v původním stavu, takže filmové štáby často už jen decentně „přikrášlili“ různými nápisy nebo kulisami, které v okamžiku vytvořily požadovanou atmosféru.

V mladoboleslavské věznici často vznikaly české projekty (např. Obsluhoval jsem anglického krále, Lidice, Kajínek, Zločin v Polné, Případy 1. oddělení, Černí andělé, Bohéma…). Díky nezaměnitelnému „duchu místa“ však místo lákalo i zahraniční filmaře (Hitler: Vzestup zla, I ve smrti sami, Aftermath…). Zahlédnout jste tu mohli např. i Toma Cruise, který zde natáčel některé scény ke slavné Mission: Impossible – Ghost Protocol.

Ulice Mladé Boleslavi se objevily také v bondovce Casino Royal, s Danielem Craigem v hlavní roli. Američtí filmaři zvolili pro natočení některých scén ulice Palackého a Husovu s budovami městského divadla, dnešní Komerční banky, obou gymnázií a sokolovny.

Budova Střední průmyslové školy od architekta Jiřího Krohy, která je dnes národní kulturní památkou, pak ožila mimo jiné v Českém století, kde představovala vojenská kasárna.

Svých 15 minut slávy si ve filmovém průmyslu vydobyla dokonce i boleslavská elektrická rozvodna na Jičínské ulici, kde se natáčely některé scény ke Svěrákově Obecné škole.

Z dalších filmových míst v Mladé Boleslavi a jejím nejbližším okolí můžeme jmenovat např. Jičínskou ulici (Upír s Feratu), staroměstskou radnici (Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Pohlaď kočce uši), Kosmonosy (Svatá čtveřice) a Podlázky (Dům na předměstí).

Filmy

Zlatý podraz – mladoboleslavská sokolovna, autor: Patrik Nguyen (BUC FILM)

Zlatý podraz – mladoboleslavská sokolovna

 
Obsluhoval jsem anglického krále – exteriér mladoboleslavské věznice, autor: Magicbox a Barrandov studio

Obsluhoval jsem anglického krále – exteriér mladoboleslavské věznice

 
Lidice – interiér mladoboleslavské věznice, autor: Magicbox a Barrandov studio

Lidice – interiér mladoboleslavské věznice

 
Lidice – interiér mladoboleslavské věznice 2, autor: Magicbox a Barrandov studio

Lidice – interiér mladoboleslavské věznice 2

 
 
Vytvořeno 25.9.2019 15:55:01 - aktualizováno 26.10.2020 10:04:15 | přečteno 3459x | jaroslav.stefacek